-
Butiken

Vi öppnar nu för förbeställningar av GreenMachine!

Så efter en otroligt turbulent vår på världens fraktmarknad i allmänhet och den Asiatiska i synnerhet så har vi nu äntligen vår nya storsatsning på poolvärmepumpar i sikte och man kan nästan lite poetiskt säga att GreenMachine har siktats vid Vinga, då den angör hamnen i Göteborg om några timmar! Sen ska det tullas in osv och endast gud själv vet hur lång tid det kommer att ta! Men vi räknar med att kunna leverera om 1-4 veckor!


Vi har i dagsläget över 220 bevakningar på de olika GreenMachine modellerna!

Vad beror förseningarna på då? Jo mer eller mindre alla varor från Asien fraktas i containers på båt. När efterfrågan på varor gick ner på grund av pandemin så blev X hundratusen containers stående i hamnarna runt om i västvärlden eftersom varorna inte såldes. Det har nu inneburit en brist på containers på världsmarknaden och har drivit upp priset på frakter med över 600% från t.ex. Kina. Detta på grund av att det blivit budgivning på både lediga containers och fraktkapacitet när alla plötsligt ska ta hem sina varor samtidigt!

Vi blev från början lovade leverans av GreenMachine från vår kinesiska tillverkare i slutet av mars 2021. Det blev uppskjutet på grund av komponentbrist. Det löste sig efter ett tag men produktionsstarten blev framflyttad. Sen blev vi lovade leverans från Kina i slutet av april och att vi skulle få in dem på vårt lager i månadsskiftet maj / juni 2021. Då strulade det med speditören som nu har skjutit på leveranstiden ytterligare på grund av att hamnen i Rotterdam har en enorm kö för att de ska få tulla in varorna!

Den senaste leveransdatumen vi har är nu i mitten på Juni! (det var tidigare reds. anm.)

Detta är såklart inte optimalt för någon men det ser likadant ut för alla i poolbranschen just nu och naturligtvis drabbar det även oss som importerar varor direkt från tillverkarna. Vilket ju är en del av vår affärsidé! Bristen i poolbranschen är just nu total. Allt från poolpumpar, sandfilter, poolvärmepumpar, salklorinatorer, spabad osv osv saknas på lagerhyllorna runt om i världen. Skickar vi t.ex. en beställning till Speck (pumpar) i Tyskland så får vi en automatiserad "utskällning" på tyska där de iofs tackar för beställningen men samtidigt påtalar att vi inte ska ringa dem eller maila dem och fråga när ordern kan levereras. Den levereras så fort som möjligt är beskedet. Och detta är bara ett (1) exempel på hur det ser ut  just nu.

Vi kommer inom kort att öppna för beställningar av GreenMachine på grund av den brist som råder på högkvalitativa poolvärmepumpar på den Svenska marknaden!

Vi säljer normalt sett aldrig något som inte finns på vårt lager. Men på grund av att så många av er som bevakar GreenMachine kontaktat oss och vill betala i förskott så gör vi ett undantag för denna produkten denna gången.

Vi får in 144 st på lager och vi har som sagt över 200 bevakningar. Det kommer att gå ut ett mail till alla er som bevakar exakt samtidigt och sen är det först till kvarn som gäller. Mailet kommer att gå ut den kommande veckan (v.20) (så var det tänkt. Reds. Anm.)

JavaScript seem to be disabled in your browser.

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.