-
Butiken

BLUEMACHINE VERSION 2024 PÅ LAGER!

Ett skepp kommer lastat! Idag trillade en hel container med BlueMachine version 1.2 in på vårt lager! Mnja trillade och trillade förresten - snarare lastades in försiktigt med vår truck direkt från 40' containern!


BlueMachine åter på lager!

En hel container med BlueMachine-S och BlueMachine-M kom alltså in i dag! Rykande färska direkt från fabriken utan mellanhänder! Det finns några distributörer till i EU som har denna pump men då börjar vi prata många mellanhänder och hårresande priser! Dessutom med största sannolikhet förra årsmodellen. Men även årsmodell 2023 var en fantastisk produkt och vad vi kan mäta preliminärt så skiljer det i princip ingenting mellan årsmodellerna i ljudvolym. Men man har ändrat desto mer på mjukvarusidan plus att man gjort en hel del förbättringar av konstruktionen rent mekaniskt.

Vi har ju varit med och fått lämna synpunkter under hela denna resans gång och några av våra påpekanden verkar ha tagit skruv - vem vet? Vi kan åtminstone se att de saker som vi anmärkte på 2022 - 2023 faktiskt är fixade till årsmodell 2024!

Jaha vad är då nytt i version 1.2? Jo man har lagt till en hel del saker i mjukvaran - bland annat:

  • Gjort det enklare att ansluta den till appen / wifi - fanns en bugg som kunde göra det lite omständligt tidigare.
  • Man har förändrat hur mycket man kan ställa pumparnas pumpeffekt. Tidigare modeller var 30% - 100% men det har man ändrat till 30% - 120% effekt.
  • Ändringar är även gjorda i Ai självinlärningsprocessen. Den aktiveras inte längre förens man går in i pumpens Ai läge.
  • En annan ny funktion (som vi tycker mycket om) är funktionen som heter "skimmer mode" (vi kallar det intervallstyrning) den gör att man kan låta pumpen öka i effekt med ett inställt intervall. Man kan alltså köra på en lägre effekt och spara energi som standard men (t.ex.) en gång i timmen öka effekten så man får upp cirkulationen tillfälligt. När man ökar effekten kan skimmern / bräddavloppet arbeta mer effektivt med att få bort skräp som samlats på vattenytan.
  • En effektbegränsningsinställning har lagts till som möjliggör för användaren att sätta en maxeffekt på pumpen. Detta för att kunna anpassa pumpen till andra begränsningar i poolsystemet, såsom max sandfilterflöde. Många gånger har ett sandfilter långt lägre maxflöde än vad en BlueMachine kan pumpa.
  • Sen har man gjort hel del förbättringar rent mekaniskt av pumpen, bland annat har man gjort o-ringstätningen till förfilterlocket mer robust. Man har även ändrat förfiltrets placeringsguiderar osv osv. . .

JavaScript seem to be disabled in your browser.

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.